Fırında Peyman Fındıklı Elma Tatlısı

Fırında Peyman Fındıklı Elma Tatlısı

Malzemeler (4 Porsiyon)

Yapılışı:

Elmaları yıkayıp çekirdek kısmını çıkartın. Yukarıdan 3-4 cm bırakarak kapak kesin. Elmaların iç kısımlarını çıkartın ve çok küçük parçalara keserek bir tencereye alın. Yarım su bardağı su ve şeker ekleyip kısık ateşte yumuşayıncaya kadar pişirin. Tarçın, ufak doğranmış kuru erik ve ortadan ikiye bölünmüş fındıkları ekleyip ocaktan alın. Elmaları tencereye yerleştirin. Kalan suya 2 yemek kaşığı şeker ve vanilya ekleyip karıştırın ve elmaların üzerine gezdirin. Kısık ateşte 15 dakika pişirin. Elmaları ısıya dayanıklı fırın kabına yerleştirin.
Hazırladığınız erikli karışımı elmaların içlerine paylaştırıp kapaklarını kapatın. Üzerlerine eritilmiş tereyağı sürüp 180 dereceye ayarlı fırında kızarıncaya kadar pişirip sıcak servis yapın.

Not: Bu tarifte fındık yerine Bahçeden Ceviz de kullanabilirsiniz. Elma tatlısını vanilyalı dondurma ile servis edilebilirsiniz.


“Günde 1 elma doktoru evden uzak tutar” diyor bazı bilim insanları. Elma içerdiği pektin adlı lif ile bağırsak sağlığına destek sağlar. Kuru erik içerdiği yoğun lif ve özellikle morumsu rengini veren güçlü antioksidan bileşikler ile hem bağırsak sağlığınızı, hem de genel sağlığınızı korur. Bu tarifi hiç şeker kullanmadan ya da şeker miktarını azaltarak da yapabilirsiniz. Fındık  kan yağ düzeylerini düşürmeye, kan basıncını düzenlemeye, inflamasyonu azaltmaya ve kan şekeri düzeylerini iyileştirmeye yardımcı olmak gibi birçok sağlık yararlarına sahiptir.
PEYMAN SOSYAL
Bizi sosyal medyada
takip edin